Jak dbać o markizę na balkonie? 5 praktycznych wskazówek

Markiza balkonowa nie tylko chroni przed promieniami słońca, ale stanowi także ozdobę balkonu, dlatego warto o nią zadbać. Jak jednak zrobić to odpowiednio, by nie uszkodzić jej materiału i cieszyć się nią przez lata? Jest na to kilka sposobów.


Oczywiście, lepiej zapobiegać niż leczyć, a w tym przypadku: lepiej unikać potencjalnego zabrudzenia markizy. Jeśli jednak Twoja markiza wymaga czyszczenia przed rozpoczęciem letniego sezonu, sprawdź jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie dla jej poszycia.

 

Jak czyścić markizę?

Przeczytaj kilka poniższych wskazówek i uniknij błędów, które mogą spowodować zniszczenie markizy na balkonie.

 

Rozpocznij od czyszczenia na sucho

Z pomocą szczotki lub miotełki usuń nadmiar kurzu z markizy. W ten sposób przygotujesz ją do czyszczenia na mokro i unikniesz przyklejania się brudu do mokrego materiału, co utrudni porządki.

 

Używaj delikatnych detergentów

W przypadku czyszczenia markizy minimalizm zdecydowanie się opłaca, dlatego postaw na ciepłą (jednak nie gorącą) wodę, gąbkę i delikatne środki myjące. Nie potrzebujesz żadnych specjalnych produktów, w tej roli z powodzeniem sprawdzi się np. płyn do mycia naczyń. Pamiętaj też, że użycie zbyt silnych środków może spowodować wybielenie lub inne uszkodzenie materiału poszycia.

 

Unikaj wilgoci

Pamiętaj, by po każdym czyszczeniu (a także po opadach deszczu) zadbać o pełne wysuszenie markizy przed jej zwinięciem lub demontażem. W przeciwnym razie na poszyciu może pojawić się niebezpieczna dla zdrowia pleśń.

 

Zadbaj o ochronę materiału

Poszycie markizy, nawet to odznaczające się wysoką jakością, nie jest niezniszczalne, dlatego staraj się je zabezpieczyć przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza przed mrozem i deszczem.

 

Jak zapobiegać uszkodzeniom markizy?

Wiesz już, w jaki sposób możesz wyczyścić markizę. Teraz warto zadbać o to, by w przyszłości zminimalizować ryzyko jej zabrudzenia bądź zupełnego zniszczenia.

W jaki sposób?

postaw na jakościowe materiały – na tym nie warto oszczędzać, dlatego potraktuj to jako inwestycję na lata. Świetnym rozwiązaniem jest np. materiał zabezpieczony
lakierem proszkowym, który jest odporny na działanie promieni UV i nie płowieje tak szybko pod jego wpływem,
pamiętaj o impregnacji – jakościowy materiał powinien być także odpowiednio zaimpregnowany, dzięki czemu nie zniszczy się pod wpływem opadów deszczu lub
śniegu. Szczególną uwagę zwróć pod tym względem np. na materiał poliestrowy czy poliakryl. Zaimpregnowana markiza nie tylko ograniczy rozwój potencjalnej pleśni,
ale też zapobiegnie gromadzeniu się kurzu na wilgotnym poszyciu,

nie przyspieszaj suszenia – jak już wspomnieliśmy, bardzo ważne jest, by nie chować wilgotnej markizy do kasety. Pozwól jej jednak wyschnąć samodzielnie i unikaj suszenia jej w sztuczny sposób, np. suszarką. Może to bowiem źle wpłynąć na stan tkaniny.

Zapoznaj się także z naszą ofertą ogrodów zimowych, wiat garażowych i zadaszeń tarasowych.

 

Skontaktuj się z nami
w celu uzyskania wyceny

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza
+48 535 331 552 Formularz kontaktowy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.