Idzie lato! Jaką markizę na balkon lub taras wybrać?

Coraz wyższe temperatury przypominają nam o jednym: czas znaleźć coś, co uchroni nas przed słońcem i doda cienia w upalne dni. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami są rozmaite zadaszenia tarasowe oraz popularne markizy.


 

Markiza na balkon. Co to takiego?

Upał często skłania nas do powrotu do mieszkania – tymczasem dzięki markizie, która jest rodzajem zewnętrznego zadaszenia tarasu bądź balkonu – możemy komfortowo korzystać ze świeżego powietrza, nie martwiąc się promieniami słońca czy przelotnymi opadami deszczu.

Jeśli odpowiednio dobierzesz markizę do swoich potrzeb, spełni ona nie tylko funkcję ochronną, ale zamieni się też w ozdobę Twojego tarasu lub balkonu, dodając mu nutki stylu rodem z wąskich uliczek włoskich miast.

 

Jak wybrać markizę na balkon?

Oczywiście, nie ma jednej idealnej odpowiedzi. Wszystko zależy w końcu od tego, czy masz wielki taras przed domem, czy raczej niewielki balkon w mieszkaniu w bloku. Istotne są także Twoje preferencje dotyczące estetyki czy sposobu korzystania z markizy. Niezależnie jednak od swoich upodobań, zwróć szczególną uwagę na:

jakość tkaniny – to jeden z najistotniejszych kryteriów, ponieważ jej trwałość zadecyduje o tym, jak długo posłuży Ci markiza.

 

profesjonalny montaż – on także jest w stanie przedłużyć żywotność markizy nawet do… kilkudziesięciu lat.

 

rozwijanie i zwijanie markizy – w przypadku markizy tarasowej może się ono odbywać ręcznie (np. z pomocą korbki) bądź automatycznie (taką markizę można sterować np. pilotem).

 

wygląd – podobnie jak każdy inny element wystroju Twojego domu i mieszkania, tak markiza powinna nie tylko być użyteczna, ale też po prostu cieszyć oko. Dopasujwięc jej kolorystykę do swoich preferencji i zadbaj, by współgrała z elewacją budynku.

 

Rodzaje markiz balkonowych i tarasowych

Markizy balkonowe

Wyróżniają się prostą i dość lekką konstrukcją, a także stosunkowo niewielkimi rozmiarami. Posłużą do zadaszenia małego balkonu w bloku lub średniej wielkości balkonu np. w domku jednorodzinnym.

 

Markizy tarasowe

Zdecydowanie większe od markiz balkonowych. Najczęściej posiadają składane ramiona i regulowane nachylenie, dzięki czemu ochronią Cię także przed wyjątkowo uporczywym słońcem podczas wschodów czy zachodów. Dodatkowo są odporne również na silniejsze podmuchy wiatru. Sprawdź, jak mogą one wyglądać w praktyce.

 

Markizy koszowe

Te markizy o półokrągłym kształcie to urocze, niewielkie zadaszenia. Zwykle ozdabiają jedynie np. okno, witrynę lub drzwi prowadzące na balkon, stanowiąc przede wszystkim ich walor estetyczny.

 

Markizy do zadań specjalnych

Wspomnieć warto też o markizach bocznych oraz markizach pionowych. Te drugie, ze względu na łatwość ich obsługi i kształt, są szczególnie polecane na niewielkie balkony i udowadniają, że markiza w bloku również jest możliwa. W tym przypadku ochroni Cię ona nie tylko od słońca, ale także niechcianych spojrzeń sąsiadów.

 

 

Markiza z kasetą czy bez?

Markizy balkonowe czy tarasowe można też podzielić ze względu na możliwość ich schowania.

Markiza z kasetą umożliwia pełne schowanie zadaszenia w tzw. kasecie, markiza z półkasetą umożliwia częściowe schowanie tkaniny tworzącej markizę, natomiast w przypadku markizy bez kasety jej daszek rozkładany jest na stałe (np. w okresie letnim) i składany, gdy przestaje być potrzebny.

 

Przeczytaj też: Jak dbać o markizę na balkonie? 5 praktycznych wskazówek

 

Skontaktuj się z nami
w celu uzyskania wyceny

Zadzwoń lub skorzystaj z formularza
+48 535 331 552 Formularz kontaktowy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.